Dezinfekcinis skystis. Koks saugus vaikams?
-
Apsauga nuo virusų – šiandien itin aktuali tema. Tikriausiai kiekvienuose namuose rastume bent vieną buteliuką dezinfekcinio skysčio. Tačiau tėveliams kartais kyla įvairių klausimų dėl šių priemonių saugumo vaikams.
Apie tai šį kartą ir pasakoja „Bio Circle Balticum” vyr. chemikas-technologas Lukas Žarnauskas.
Kodėl svarbu ugdyti gerus vaikų rankų higienos įpročius? Kaip tai padaryti?
Ugdant gerus vaikų įpročius prireikia daug tėvų kantrybės, nes mažieji ne visada klauso paliepimų. Tačiau vis tiek labai svarbu to mokyti, nes vaikai mėgsta viską imti į rankas ir liesti bet kokius paviršius. Liečiant daug skirtingų paviršių, ant rankų patenka įvairių mikroorganizmų – tiek gerųjų, tiek blogųjų. Jeigu dažnai neplautume rankų, šie mikroorganizmai per rankas patektų į burną ir visą organizmą.
Kaip ir kada reikėtų naudoti dezinfekcinį skystį?
Prieš COVID-19 pandemiją turbūt retas šalia savęs visada turėdavo dezinfekcinio skysčio. Apskritai žmonės mažai žinojo, kam ir dėl ko jis naudojamas. Manau, jeigu yra galimybė rankas nusiplauti vandeniu ir muilu, tai pirmiausia ir reikėtų daryti. Tik neturint tokios galimybės, patariu naudoti dezinfekcinį skystį, ypač apsilankius viešosiose vietose. Juk vaikai (ir ne tik jie) dažniausiai liečia įvairius paviršius, rankenas, turėklus. Kaskart prisilietus ant rankų patenka naujų mikroorganizmų.
Ar tuo pačiu dezinfekciniu skysčiu gali naudotis vaikai ir suaugusieji?
Viena vertus, taip, kita vertus – ne. Vaikų rankų odelė yra tikrai jautresnė negu suaugusio žmogaus. Dažnai naudojamas dezinfekcinis spiritinis rankų skystis labai išsausina rankas, nesvarbu, kad papildytas odą saugančiais priedais: glicerinu, vitaminu E, izopropilo miristatu. Bet kokiu atveju spiritinis dezinfekantas pirmiausia yra spiritas (etanolis) arba puiki riebalus šalinanti priemonė. Kuo dažniau tokį naudosime, tuo labiau nuo odos pašalinami riebalai. Ilgainiui ji itin išsausės ir pradės trūkinėti. Suaugusiųjų oda dažniausiai atsparesnė, bet vaikams ta reakcija pasireikš kur kas greičiau.
Ar maloniai kvepiantys dezinfekciniai skysčiai yra tokie pat veiksmingi ir saugūs vaikams? Ką galite pasakyti apie juose naudojamas kvapiąsias medžiagas?
Visų pirma, jeigu yra galimybė, akcentuoju, kad reikia plauti rankas vandeniu ir muilu. Muilo sudėtyje yra riebalus šalinančių paviršiaus aktyviųjų medžiagų, jos sėkmingai tirpdo lipofilinį sluoksnį, kuriam priklauso ir COVID-19 virusai, todėl žūsta mikroorganizmai. Paviršiaus aktyviosios medžiagos pakelia nešvarumus nuo paviršiaus ir, pakišus rankas po vandeniu, jie nusiplauna. Nesant galimybei nusiplauti rankų, galima naudoti spiritinę dezinfekcinę priemonę. Verta atkreipti dėmesį, kad ji turėtų būti be papildomų dažiklių ir kvapiklių. Šios medžiagos – potencialūs alergenai, galintys sukelti odos alerginių reakcijų.
Į ką reikėtų kreipti dėmesį, renkantis dezinfekcinį skystį vaikams?
Rekomenduoju kreipti dėmesį į dezinfekcinio skysčio sudėtį ir kas parašyta ant etiketės. Dezinfekcinis skystis, naudojamas rankų dezinfekcijai, turi priklausyti pirmam tipui. Šis tipas nusako biocidinį produktą, skirtą asmens higienai. Šiuo metu rinkoje galima rasti dezinfekcinių priemonių, kurių veiklioji medžiaga – ne etanolis, ne izopropilo alkoholis, bet hipochlorito rūgštis. Ši veiklioji medžiaga itin natūrali. Ją išskiria ir mūsų kraujo baltieji kūneliai, kai pats organizmas kovoja su kilusia bakterine ar virusine infekcija. Tokia veiklioji medžiaga, esanti dezinfekciniame skystyje, yra labai saugi. Tad ir tokią natūralią dezinfekcinę priemonę saugu naudoti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Be to, ji dermatologiškai patikrinta. Pastebėta, kad nesukelia jokių šalutinių poveikių ar alerginių reakcijų.
Ar dezinfekciniu skysčiu galima pavalyti rankutes kūdikiui, jeigu prisilietė prie galimai virusais ar bakterijomis užkrėstų paviršių?
Puikus ir, manau, aktualus klausimas, kylantis ne vienai mamai. Kūdikio odelė ypač jautri. Esant galimybei, geriausia nuplauti vandenuku ir natūraliu, kūdikiams skirtu muiliuku. Tikrai nerekomenduočiau kūdikių rankyčių dezinfekuoti spiritiniais dezinfekantais, bet vėlgi noriu pabrėžti dezinfekcinės priemonės, kurios veiklioji medžiaga hipochlorito rūgštis, svarbą. Tokia dezinfekcinė priemonė skirta visiems, nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus. Kūdikiams lygiai taip pat saugi naudoti.
Ar dezinfekantą reikėtų naudoti buityje?
Manau, namuose užtektų naudoti paprastą nuo paviršių riebalus šalinančią priemonę. Kalbant konkrečiai apie COVID-19 virusą, šis virusas, kaip minėjau, yra lipofilinis. Tai reiškia, kad jo išorinis apvalkalas sudarytas iš riebalinio sluoksnio. Riebalus šalinančios priemonės labai sėkmingai suskaido tokio tipo riebalą, o kartu su juo ir patį virusą. Buityje nerekomenduočiau naudoti agresyvių dezinfekcinių priemonių. Vaikų žaislus, pavyzdžiui, lego kaladėles, patarčiau dezinfekuoti ta dezinfekcine priemone, kurios veiklioji medžiaga hipochlorito rūgštis. Ši rūgštis pasižymi tuo, kad yra draugiška organizmui, nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties. Taip pat verta atkreipti dėmesį į dezinfekcijos trukmę – ekspozicinį laiką. Ant etiketės visada parašyta: panaudojus dezinfekcinę priemonę, reikia palaukti keletą minučių, per kurias priemonė sunaikins virusą. Tarkime, dezinfekcinė priemonė su hipochlorito rūgštimi greitai veikia patį mikroorganizmą (bakterijas, virusus) ir jau po 2 min. tą daiktą praktiškai galima liesti. Per dezinfekcinį laikotarpį nebūtina išeiti iš patalpos. Žaislas arba kitas daiktas tampa saugus, jį vaikas netgi gali dėti į burną.
Ar svarbu, į kokią tarą supakuoti dezinfekciniai skysčiai?
Spiritinės dezinfekcinės priemonės reaguoja su plastiku, todėl netinka permatoma plastikinė tara. Geriausia, kad tara būtų matinė ir su papildomą apsaugą garantuojančiu kamšteliu. Dezinfekcinės priemonės tikrai nelaikytinos vaikams prieinamoje ir matomoje vietoje. Stiklinėje taroje dezinfekcinis skystis išlieka nepakitęs ilgą laiką. Tačiau reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, ypač spiritinę priemonę. Spiritas aukštesnėje temperatūroje ima garuoti, todėl įkvepiama daugiau garų, didesnė užsiliepsnojimo arba nedidelio sprogimo rizika, ypač jei spiritinė dezinfekcinė priemonė padėta šalia degių medžiagų. Tokios priemonės turėtų būti paslėptos vaikams neprieinamoje vietoje.
Vasarą daugelis šeimų laisvalaikį leis gamtoje. Dauguma į krepšį įsimes ir kokią nors dezinfekcinę priemonę rankoms. Ką galite apie tai pasakyti?
Vasarą nereikėtų nešiotis spiritinės priemonės, supiltos į pusės litro ar litrinę talpyklą. Jeigu kitokios priemonės neturite, įsipilkite dezinfekanto į labai mažą tarą. Drėgnomis servetėlėmis taip pat galima nuvalyti daugumą paviršių. Tačiau, ko gero, geriausia pakeisti įprastą spiritinę priemonę į dezinfekcinį skystį su hipochlorito rūgštimi. Tokia priemonė gaminama vandens pagrindu, tikrai nebijo aukštesnės temperatūros ir visiškai saugi.
Ar patiems galima pasigaminti saugaus dezinfekcinio skysčio?
Šiais laikais, manau, daug ką galima pasigaminti namuose, bet nerekomenduoju to bandyti patiems, jei neišmanote chemijos. Pats žodis „dezinfekcija“ lietuviškai reiškia „viską naikinantis“. Dezinfekcija sunaikina mikroflorą ir mikrofauną. Maišant iš turimų žaliavų naminę dezinfekcinę priemonę, galima padaryti klaidų. Sumaišius netinkamas medžiagas, gali kilti net nedidelis sprogimas. Galima neatitaikyti koncentracijos. Gamybos metu taip pat vyksta intensyvus garavimas. Reikia būti viskam pasiruošusiam.
Baigdamas pokalbį norėčiau pabrėžti, kad šiandien iš tiesų gausu rankoms skirtų spiritinių dezinfekcinių priemonių. Rinka perpildyta, bet žmonės jau pradeda suprasti, kad 80 % alkoholis (spiritas) – pavojingas produktas. Net suaugusiajam jį naudoti nesaugu. Jau nekalbant apie tai, kad įdėti vaikui 100 ml skysčio buteliuką su purkštuku į mokyklą… Todėl patariu atkreipti dėmesį į vandens pagrindu gaminamus rankų dezinfekantus, kurie yra natūralūs, skirti naudoti įvairaus amžiaus žmonėms, nepavojingi naudoti, nesukelia jokių pašalinių poveikių ir alerginių reakcijų. Šie produktai nekenkia net dezinfekuojamiems paviršiams, ko nepasakyčiau apie spiritinius valiklius. Hipochlorito rūgštis yra labai nestabili aplinkos sąlygoms, todėl patekusi ant paviršiaus ar rankų, per minutę atlieka savo darbą, t. y. denatūruoja bakterijų, virusų ir kitų patogeninių mikroorganizmų DNR bei lygiai taip pat greitai oksiduojasi, reaguoja su saulės šviesa ir išnyksta. Tad tokią dezinfekcinę priemonę labai saugu naudoti.
Šaltinis: https://priekavos.lt/dezinfekcinis-skystis-koks-saugus-vaikams/